Všetky práva vyhradené
©2024, TV Zobor

29. mája 2019, Pridal: tvnitricka_script Výstavba mosta v Komárne pod dohľadom ministrov

Práce na cestnom moste medzi slovenským a maďarským Komárnom pokračujú. Skontrolovať stavebné práci boli aj ministri oboch krajín.

Arpád Érsek, minister dopravy a výstavby, sa spolu s Lászlóom Palkovicsom, maďarským ministrom inovácií a technológií, boli pozrieť na výstavbu nového mosta cez rieku Dunaj, ktorý mal byť pôvodne dokončený ešte počas tohto roka. Stavebné práce sa však oneskorili.

„Po minuloročnom miernom meškaní v súčasnosti stavebné práce prebiehajú v plnom rozsahu. Spoločne s maďarskou stranou urobíme všetko preto, aby začal tento most slúžiť verejnosti v budúcom roku,“ povedal minister dopravy a výstavby, Arpád Érsek.

Výstavba mosta predstavuje kľúčovú dopravnú investíciu v regióne. Bude stáť necelých 200 metrov od existujúceho železničného mosta a 2,8 km od Alžbetinho mosta, ktorý sa nachádza v centre mesta. Momentálne je to jediný prechod cez Dunaj pre automobilovú dopravu v Komárne. Postavený bol ešte v roku 1892.

Nové plánované premostenie by malo byť 600 metrov dlhé a 20 metrov široké. Jeho celková výška od dna rieky po vrchol pylónu bude 118 metrov. Na most budú z oboch strán nadväzovať príjazdové cesty, ktoré si každá krajina buduje vo svojej réžií. Celková výška rozpočtu je vyše 117 miliónov eur. Slovensko z fondov Európskej únie získalo viac ako 47 miliónov eur, Maďarsko počíta s príspevkom vyšším ako 52 miliónov eur.

Okrem kontroly stavebných prác sa ministri počas spoločného stretnutia dohodli aj na vybudovaní mosta nad riekou Ipeľ. Most, ktorého výstavba bude medzi Ipeľským Predmostím a maďarskou obcou Drégelypalánk, podporí cezhraničnú spoluprácu, prispeje k celkovému rozvoju regiónov a zlepší sa voľný pohyb osôb za účelom práce alebo štúdia. Bude vybudovaný na mieste pôvodného mosta, ktorý bol zničený ešte počas 2. svetovej vojny.

„Most bude určený pre medzinárodnú osobnú a nákladnú dopravu do maximálnej celkovej hmotnosti 3,5t, ale aj pre peších a cyklistov. Predpokladané náklady za Slovenskú republiku budú v celkovej výške 1 276 324 eur. Financovanie výstavby je plánované z programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko 2014 – 2020, z príspevku štátu a zo zdrojov Banskobystrického samosprávneho kraja,“ vyjadrila sa Karolína Ducká, hovorkyňa Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Daniel Mičík

Naši partneri