Všetky práva vyhradené
©2024, TV Zobor

3. júna 2019, Pridal: tvnitricka_script CINEAMA 2019 prichádza do Nitry. Krajské osvetové stredisko v Nitre ponúkne prehliadku amatérskych filmov.

V Nitre sa už tento víkend uskutoční 27. ročník celoštátnej postupovej súťaže Cineama. Nitru čaká víkend plný filmových zážitkov.

Počas víkendu od 7. do 9. júna predstaví celoslovenská súťaž filmové diela v kategóriách animovaný, hraný, minútový film, dokument, reportáž, experiment a videoklip.

CINEAMA je celoštátna postupová súťaž a prehliadka amatérskej filmovej tvorby, ktorá sa koná od roku 1995 a nadviazala na súťaže a prehliadky, ktoré sa pod rôznymi názvami konali od roku 1960. Hlavným cieľom súťaže je nadobúdanie vedomostí, rozvíjanie zručností a umelecko – odborný rast jednotlivcov prostredníctvom poznávania, realizácie a prezentácie umeleckej tvorby v oblasti amatérskej filmovej tvorby.
CINEAMA pomáha rozvíjať nadanie, umeleckú kreativitu či technické zručnosti v oblasti amatérskej filmovej tvorby. Vytvára priestor pre umelecké stvárnenie skutočnosti, pre autorské vyjadrenie názorov, postojov a skúsenosti tvorcov filmových diel.
Verejné premietanie súťažných filmov s maximálmou dĺžkou do 20 minút, ohlási 7. júna o 9.00 hodine zvučka 27. ročníka Cineamy. „Slávnostné otvorenie podujatia sa uskutoční o 13. 00 za prítomosti hostí zo Slovenska, Nemecka, Poľska a z Čiech. Diváci si budú môcť pozrieť 91 súťažných filmov,“ uviedla riaditeľka Krajského osvetového strediska v Nitre Daniela Gundová. Filmové diela predstavia deti, mládež a dospelí z celého Slovenska.


Diváci sa môžu tešiť na 91 filmov od 155 autorov z celého Slovenska, čo predstavuje takmer 500 minút čistého premietacieho času. Je to výber z celkového počtu 147 filmov od 256 autorov, ktoré postúpili zo všetkých 8 krajov Slovenska.
„Odborná porota si bude pri hodnotení všímať umelecké kritéria ako námet, scenár, dramaturgia, réžia, strih, hudba, z technických kritérií hlavne kvalitu obrazu, zvuku, pri reportáži a dokumente i odborný prínos, pravdivosť informácií a zrozumiteľnosť,“ uviedla odborná pracovníčka Zdenka Smrečková.
Organizátori si pre návštevníkov prichystali rôzne vzdelávacie aktivity, diskusie, rozborové semináre a individuálne konzultácie. V piatok večer je pre filmárov prichystaná prezentácia Hudobnej banky s podtémou Ako na hudbu vo filme. „Celým súťažným premietaním nás bude sprevádzať zvučka vychádzajúca z tohtoročného vizuálu Cineamy. Tá v sobotu večer 8. júna ohlási výsledky,“ dodala Gundová. Súťažiaci sa dozvedia, kto je tohtoročným víťazom a odnesie si domov ceny a diplomy v jednotlivých kategóriách a žánroch.

Vstup na jednotlivé filmové projekcie je voľný. Jediné obmedzenie pre návštevníkov je kapacitou počtu miest kinosály.

Eva Škandíková

Naši partneri