Všetky práva vyhradené
©2024, TV Zobor

4. júna 2019, Pridal: tvnitricka_script Definitívny STOP pre hazard v meste?

O osude hazardu v Nitre sa rozhodne v najbližšej dobe.

Hazard v Nitre, ale aj na celom Slovensku, je téma, ktorá sa rieši už dlho. Rozdeľuje ľudí na dva tábory. Jedna skupina tvrdí, že hazard by sa mal zakázať alebo minimálne obmedziť z dôvodu, že vyvoláva závislosť, zhoršuje psychické zdravie, rozbíja rodiny a ľudom ničí život. Druhá strana si zastáva názor, že hranie hazardných hier je súkromná vec každého jedinca a nevidia dôvod, prečo by malo byť obmedzované. Prirovnávajú to napríklad k užívaniu alkoholu alebo fajčeniu tabakových výrobkov, ktoré takisto rozbíjajú rodiny a ničia zdravie. Tie v rámci mesta nijak regulované nie sú.

V posledných mesiacoch si ľudia v Nitre mohli všimnúť dobrovoľníkov, ktorí zháňali podpisy pod petície na zastavenie hazardu. Keďže boli dve, obyvatelia mesta v tom mali chaos. Nevedeli, ako medzi sebou súvisia a v čom sa odlišujú, aj keď ich význam bol veľmi podobný. Hlavný deň zbierania podpisov bol 30. marca, počas druhého kola prezidentských volieb. Spomedzi obyvateľov mesta musí petíciu podpísať aspoň 30% oprávnených voličov, čo sa skupine „Zastavme hazard!“ podarilo. Podpisy na hárkoch petície, ktorá bola na radnicu doručená 30. mája, sa momentálne preverujú.

„Mali sme v uliciach celkovo 320 dobrovoľníkov, ktorí zbierali podpisy pod našu petíciu. Práve im sa chceme poďakovať, lebo bez pomoci dobrovoľníkov by sa toľko podpisov vyzbierať nepodarilo,“ povedali zástupcovia petičného výboru.

Primátor mesta Marek Hattas, ktorý sa s touto kampaňou stotožňuje a sám petíciu podpísal, zvolal na 14. júna mestské zastupiteľstvo s jediným bodom programu. Chce s poslancami otázku hazardu riešiť ešte v júni, pretože od júla vstupuje do platnosti novela zákona, podľa ktorej môžu herne získať päťročné licencie. Zastupiteľstvo by tak malo prijať všeobecné záväzné nariadenie ešte pred začiatkom nového mesiaca.

„Na zastupiteľstve si má mesto stanoviť, že na celom jeho území nie je možné umiestniť herňu či kasíno v budovách, ktoré upresňuje zákon o hazardných hrách. Petičiari poukazujú na to, že v súvislosti s hraním hazardných hier dochádza v Nitre k narušovaniu verejného poriadku,“ vyjadril sa hovorca mesta Nitra Tomáš Holúbek.

Daniel Mičík

Naši partneri