Všetky práva vyhradené
©2024, TV Zobor

25. mája 2019, Pridal: tvnitricka_script Svätourbanské zoborské slávnosti a súťaž o najlepšie bryndzové halušky

Celý tento víkend prebiehajú už deviaty rok za sebou Svätourbanské zoborské slávnosti, kde si okrem skvelého sprievodného programu a zábavy môžete pochutnať aj na bryndzových haluškách.

Tento rok sa na oslavu sviatku svätého Urbana, patróna vinohradníkov, koná na Zobori už deviaty ročník Svätourbanských slávností. Akcia sa koná v priestranstvách pred penziónom ARTin na Zobori. Okrem kvalitného vína, piva a chutného jedla, sú na programe aj viaceré známe hudobné a tanečné skupiny a speváci. O zábavu pre deti je postarané formou niekoľkých kolotočov a veľkého skákacieho hradu.

„Je to tento rok deviaty ročník Svätourbanských slávností, ktoré sú akýmsi sviatkom tohto regiónu. Zobor je vinohradnícka oblasť, kedysi tu boli vinohrady, pivničky, hajlochy a je len správne, že tu oslavujeme svätého Urbana, patróna vinohradníkov. Zoborčania sa pravdepodobne dobre modlili, víkend máme krásne slnečný, predpokladáme, že ako bude ešte poobedie plynúť, príde viac a viac ľudí. Okrem tradičných stánkov s dobrotami a s dobrým jedlom a vínom sa snažíme, aby aj na pódiu bolo stále niečo zaujímavé. Máme tu tento ročník viacero skvelých kapiel a spevákov, je to tu pre ľudí dobrá zábava,“ povedal Andrej Berkes, organizátor podujatia.

Vystúpenie folklórnej skupiny Čeľaďania

 

Tak ako pominulé roky, aj tento ročník je súčasťou programu súťaž vo varení bryndzových halušiek o varešku Jožka Dóczyho. Minulý rok si túto varešku odniesli členovia spevokolu svätého Urbana, tento rok sa prvenstvo pokúsia obhájiť.

„Súťaž vo varení bryndzových halušiek funguje od prvého ročníka. Prvé dva ročníky bol predsedom poroty Jožko Dóczy. Keď nám odišiel do hereckého neba, tak sme súťaž pomenovali po ňom, na jeho počesť,“ povedal o súťaži Berkes.

Tento rok sa na slávnostiach zúčastňujú aj ľudia z organizácie NIE RAKOVINE, ktorí sa snažia ľudí informovať a odpovedať na otázky ohľadom rakoviny hrubého čreva a konečníka. Upozorňujú na dôležitosť prevencie pri tejto zákernej chorobe.

„Vyhľadávame práve tieto akcie, kde sa združuje veľa ľudí, ktorých môžeme pri takýchto prijemnejších situáciach a v pohodlnom prostredí informovať o tom, o čom je vlastne prevencia rakoviny hrubého čreva. Myslím si, že tu je potencionálne dobrá populáciu na túto našu kampaň, pretože je tu veľa ľudí, ktorých sa to už môže týkať. Najohrozenejšia je populácia nad 50 rokov,“ vyjadrila sa Patrícia Kramárová zo združenia NIE RAKOVINE.

„Každý rok sa snažíme mať na slávnostiach aj nejakú charitatívnu činnosť. Minulý rok sme pomáhali zoborskej fare, no a tento rok prišla nadácia NIE RAKOVINE. Vždy sa snažíme osloviť ľudí niečím podobným, aby okrem zábavy vzišla zo slávností aj nejaká prospešná vec,“ dodal na záver Berkes.

Viac o tejto nadácií si môžete pozrieť aj v našej reportáži tu.

Podujatie bude pokračovať v nedeľu, keď sa o 11.00 hodine uskutoční svätá omša. Poobede bude ďalej fungovať trhové mestečko, no a celú trojdňovú akciu ukončí večer koncert skupiny Vidiek.

Daniel Mičík

Naši partneri