Všetky práva vyhradené
©2024, TV Zobor

14. mája 2019, Pridal: tvnitricka_script Nitrianska galéria pozýva na vernisáž výstavy s názvom Žatva

Príďte 16. mája o 18.00 hodine do Nitrianskej galérie, kde bude uvedená výstava Žatva, ktorá predstavuje diela s poľnohospodárskou tematikou, ktoré pochádzajú výhradne z ich vlastnej zbierky.

Diela, ktoré môžete na výstave zazrieť, tvoria výraznú časť galerijnej zbierky. Väčšina z nich bola nadobudnutá v rokoch 1965 – 1989, od samotného vzniku Nitrianskej galérie až po pád komunistického režimu. V týchto rokoch v Nitre a okolí totalitná moc vybudovala centrum slovenskej poľnohospodárskej činnosti. Zakladali sa školy a učilištia s agrárnym zameraním, vznikol Agrokomplex a v našom regióne sa výrazne zvýšila rastlinná a živočíšna výroba. Obyvateľom sa zameranie na agropriemysel denne pripomínal aj vizuálnou formou. V interiéroch rôznych inštitúcií zobrazovali obrazy, mozaiky a rôzne nástenné maľby výjavy práve z poľnohospodárskeho života. Do dnešného dňa môžete v uliciach Nitry vidieť niektoré sochy, ktoré vznikali práve v tomto období.

Praktiky tejto ideológie sa podpísali aj na zbierkotvornej činnosti galérie, ktorá má veľké zastúpenie diel v smere socialistického realizmu vo svojej zbierke. Umenie tohto smeru ale v našich končinách nemalo jednotvárny charakter a prináša tak viaceré odlišnosti a špecifiká, ktoré si je možné na základe predstavenej výstavy uvedomiť.

Kurátorkou je Mária Janušová a o dizajn a architektúru výstavy sa postaral Peter Liška. Vernisáž sa uskutoční vo štvrtok, 16. mája o 18.00 hodine v Reprezentačných sálach. Výstava potrvá až do 18. augusta a prezrieť si ju môžete od utorka do piatku medzi 10.00 – 18.00 hodinou, alebo v sobotu a nedeľu medzi 13.00 – 18.00 hodinou.

Daniel Mičík

Naši partneri