Všetky práva vyhradené
©2024, TV Zobor

16. mája 2019, Pridal: tvnitricka_script V Synagóge zneli tóny argentínskeho tanga

Pokiaľ ste fanúšikmi tanga a kvalitnej hudby, možno ste sa boli pozrieť na 4. ročník hudobného festivalu s názvom Fatango 2019.

Festival argentínskeho tanga Fatango bol založený v roku 2015. Za jeho vznikom stojí hudobník a pedagóg Karol Kompas. „Argentínskemu tangu sa venujem už asi dvadsať rokov. Okrem toho, že takú hudbu hrávam, vediem workshop na túto tému. Jeden takýto workshop spojený s koncertom som v roku 2015 zorganizoval spolu so Súkromným konzervatóriom Dezidera Kardoša v Topoľčanoch. Vtedy sme to nazvali nultý ročník festivalu Fatango s tým, že uvidíme, či bude chuť v tom pokračovať. A tá zatiaľ stále je,“ povedal dramaturg festivalu Karol Kompas. „Nie je tango ako tango. Je to hudba, ktorá má veľa podôb a bohatú históriu v Európe, aj Južnej Amerike. Ja sa snažím venovať hudbe Tango Nuevo. Je to hudba, na ktorú sa už netancuje, patrí do koncertných sál,“ dodáva dramaturg festivalu.

     

Počas festivalu sa tento rok predstavili dve hudobné zoskupenia. 15. mája vystúpila formácia s názvom PiaTango Project, ktorá vznikla v januári 2017. „Oslovil som niekoľkých priateľov, profesionálnych muzikantov a dali sme dokopy PiaTango Project. A keďže sme sa tu zišli vo veľmi špecifickom nástrojovom obsadení, na ktoré neexistujú žiadne aranžmány, celý náš repertoár som musel aranžovať sám. Ale bola to výzva, ktorú som prijal rád,“ opísal vznik skupiny dramaturg festivalu a zároveň člen formácie PiaTango Project. Doménou skupiny je tango, ale najmä tvorba argentínskeho skladateľa Astora Piazzollu, ktorý vo svojich kompozíciách spájal tradičné tango, klasickú hudbu a jazz. Štvorčlennú formáciu hudobníkov svojim hlasom na festivale sprevádzala Iveta Štrbák Pandiová. Prvý podvečer festivalu sa niesol v tónoch štrnástich známych i menej známych skladieb.

     

Nasledujúci podvečer 16. mája sa poslucháčom v Synagóge predstavila hudobná skupina Bataclana Quintet z Rakúska. Formácia piatich hudobníkov, ktorá sa stretla vo Viedni, pochádza z rôznych kultúr. Členovia Bataclana Quintet sa od svojho vzniku v roku 2016 posúvajú od tradičných koreňov k súčasnej hudbe. Program koncertu bol zvolený tak, aby predstavil päť hudobných nástrojov v ich plnej kráse. Repertoár skupiny je zameraný hlavne na tango, ale aj iné latinsko-americké tance v úpravách súčasnej modernej hudby.

Festival je určený pre všetkých poslucháčov, ktorí v hudbe hľadajú vášeň a temperament. „Argentínske tango, ale najmä Tango Nuevo má zázračnú vlastnosť, ktorá sa v hudbe ťažko hľadá. Dokáže ho prijať široké publikum, napriek tomu však je to hudba, ktorá nestráca na kvalite a hĺbke,“ dodáva Karol Kompas.

 

Monika Hozáková

Naši partneri