Všetky práva vyhradené
©2023, TV Zobor

20. mája 2019, Pridal: tvnitricka_script V Mojmírovciach ožil 218 rokov starý príbeh o Beethovenovi a sonáte lásky

V Letohrádku kniežaťa Aldabrandiniho v Mojmírovciach sa cez víkend odohralo divadelné predstavenie Mesačné svetlo lásky, ktoré sa uskutočnilo v rámci podujatia Noc múzeí a galérií 2019.

V Letohrádku kniežaťa Aldabrandiniho v Mojmírovciach ožil príbeh, ktorý pred viac ako 215 rokmi odvial čas. Zavedie vás do roku 1801. Divadelne spracovaný Mesačný príbeh lásky o sonáte č. 14 cis-mol sprostredkovali členovia Divadelnej skupiny teatro ORLUS zo Zavara.

“ Počas Noci múzeí a galérií sa stavba kniežaťa Aldobrandiniho  vrátila do obdobia roka 1801, kedy žil chudobný, ale veľmi nadaný hudobný génius Ludwig van Beethoven. Predstavenie rozpovie príbeh  o tom, ako mal nemecký skladateľ flámskeho pôvodu učiť hudbu tri mladé šľachtičné a to Jozefínu, Teréziu a Giuliettu.  Jednej z nich však maestro Beethoven od počiatku pekážal a voči polohluchému učiteľovi hudby vyhotovil zákerný plán. Plán pretvárky a neúprimnej lásky. Svoj zámer mladá slečna bez akýchkoľvek morálnych zábran začína naplno realizovať a postupne získava od Beethovena sľub o napísaní sonáty. Tridsaťročný Ludwig, zaslepený svojimi citmi voči mladej šľachtičnej, dni a týždne presedí za klavírom, až sa mu podarí skomponovať jedinečnú sonátu lásky – Sonátu  mesačného svitu,“ priblížil príbeh Michal Lukáč z Občianskeho združenia divadelná skupina teatro ORLUS.

V Letohrádku kniežaťa Aldobrandiniho sa v súčasnosti nachádzajú priestory Regionálneho múzea Mojmírovce. Areál, kde letohrádok stojí, v minulosti patril rodine Ürményiovcov, ktorá ho predala do vlastníctva princovi Camillovi Borghese Aldobrandinimu. S urmínskym rodom Huňadyovcov bol príbuzensky spätý sobášom s Máriou Huňadyovou. Aldobrandiniovci boli starým šľachtickým rodom, ktorý pochádzal z talianskej Florencie. Nedávnu obnovu národnej kultúrnej pamiatky realizovali z finančných prostriedkov regionálneho operačného programu zameraného na posilnenie kultúrneho potenciálu regiónov.

Eva Škandíková

Naši partneri