Všetky práva vyhradené
©2024, TV Zobor

20. mája 2019, Pridal: tvnitricka_script Kultúrne potulky s Emíliou Vášaryovou

Študenti kulturológie opäť pripravili Kultúrne potulky so zaujímavým hosťom z oblasti kultúry a umenia, herečkou Emíliou Vášaryovou. Boli sme pri tom.

V Dome Matice slovenskej v Nitre sa konal 9. ročník Kultúrnych potuliek, ktoré každoročne organizujú študenti štvrtého ročníka katedry kulturológie v rámci predmetu Projektovanie kultúrnych aktivít. Vďaka tomu majú možnosť si na vlastnej koži vyskúšať, ako prebieha príprava kultúrneho podujatia. „Naučili sme sa najmä pracovať ako kolektív, ktorý je zodpovedný za celé kultúrne podujatie, čo bolo v mnohých prípadoch náročnejšie, než sa na prvý pohľad zdá,“ povedali pre Nitriansky hlásnik študenti.

Na príprave podujatia sa podieľalo osem študentov, pričom každý pracoval na niečom inom. Niekto sa staral o propagáciu podujatia na sociálnych sieťach, iní zabezpečovali komunikáciu s médiami. „Niekedy sme naopak pracovali všetci spolu, najmä v deň podujatia, keď bolo potrebné pripraviť sálu,“ zhodli sa študenti. S organizáciou im pomáhala vyučujúca Veronika Moravčíková, ktorá každoročne stráži a usmerňuje prípravu celého podujatia. „Príprava scenára bola rozhodne jedna z najťažších častí, prerábali sme ho veľmi často, dokonca aj počas dňa, kedy sa podujatie konalo,“ dodávajú študenti kulturológie.

Na Kultúrnych potulkách sa pravidelne zúčastňuje ako hosť osobnosť slovenského kultúrneho a umeleckého sveta. V minulosti prijali pozvanie do Nitry napríklad Zuzana Krónerová, Táňa Pauhofová alebo Adela a Viktor Vinczeoví. Tento rok bola hostkou známa slovenská herečka a pedagogička VŠMU Emília Vášaryová. „Výber pani Emílie Vášáryovej bol jednoznačný, bolo to meno na ktorom sme sa všetci zhodli, nasledovalo zladenie kalendára pani Vášáryovej, voľného priestoru a taktiež dňa v našom prednáškovom rozvrhu,“ hovoria študenti.

Známa herečka na úvod prekvapila informáciou, že nikdy neplánovala byť herečkou a na VŠMU sa dostala náhodou, no zároveň dodala, že v tomto povolaní prežila ťažký ale zaujímavý život. Vášaryová si zaspomínala na študentské časy a obdobie, kedy boli jej spolužiakmi Julo Satinský a Milan Lasica. Reč bola aj o rozdieloch medzi divadlom a filmom. Podľa herečky je divadlo základ, ktorým sa herec na Slovensku len ťažko uživí. Na rozdiel od filmu sa však divadelné predstavenie dá stále vylepšovať. Témou rozhovoru bolo aj pôsobenie E. Vášaryovej ako pedagogičky na VŠMU. Pri tejto téme divákov pobavila vetou, že jej študenti dnes hrajú jej synov, lebo milencov už nemôžu.

Besedu so šarmantnou herečkou dotvorilo hudobné vystúpenie Martiny Kertészovej s kapelou. „Hrať po boku pani Vášaryovej bola pre nás veľká česť, jej ľudskosť a charizma vytvorili veľmi príjemnú atmosféru, do ktorej sa hralo a spievalo ľahko. Sme radi, že si nás študenti kulturológie vybrali ako hudobného hosťa,“ povedala Martina Kertészová. A my len potvrdzujeme a tešíme sa na další ročník Kultúrnych potuliek.

 

Monika Hozáková

Naši partneri