Všetky práva vyhradené
©2024, TV Zobor

13. mája 2019, Pridal: tvnitricka_script Študenti volili v simulovaných eurovoľbách. Víťazom je Kotlebova ĽSNS

Na desiatkach slovenských škôl sa konali cvičné voľby do Európskeho parlamentu. Výsledky ukázali volebné preferencie študentov. Ako volili študenti z Nitrianskeho kraja?

Študenti stredných škôl a gymnázií starší ako pätnásť rokov a študenti vysokých škôl si mohli vyskúšať ako prebieha organizácia volieb, zasadanie vo volebnej komisii i volenie samotné. Simulované voľby do Európskeho parlamentu prebiehali na vopred zaregistrovaných školách po celom Slovensku. Účasť na voľbách dosiahla 40, 62 % a spracovaných bolo 10 010 platných hlasov.

Päťpercentné kvórum do Európskeho parlamentu prekročilo sedem politických subjektov: KOTLEBA – Ľudová strana Naše Slovensko, Koalícia Progresívne Slovensko a SPOLU – občianska demokracia, OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti, SME RODINA – Boris Kollár, Sloboda a Solidarita, SMER – sociálna demokracia a PRIAMA DEMOKRACIA. Poslanecký mandát by získali kandidáti a kandidátky:

KOTLEBA – ĽSNS: Milan Mazurek, Marek Kotleba, Milan Uhrík

Koalícia PS a SPOLU: Michal Šimečka, Dominik Hatiar, Lucia Kleštincová

OĽaNO: Igor Matovič, Michal Šipoš

SME RODINA: Eva Hudecová, Petra Krištúfková

SaS: Lucia Ďuriš Nicholsonová

SMER – SD: Monika Beňová

PRIAMA DEMOKRACIA: Ibrahim Maiga

Medzi jednotlivými regiónmi či type vzdelávania sa nezistili výrazné rozdiely v účasti študentov. Na účasť vplývali skôr iné faktory, ako napríklad propagácia na škole alebo spôsob organizácie študentských volieb. Zreteľný rozdiel vznikol medzi preferenciami. Študenti stredných odborných škôl a inak špecializovaných škôl inklinovali k strane ĽSNS a študenti gymnázií ku koalícii PS a SPOLU. Skutočnosť, že na dvoch predných priečkach sa umiestnili protipolné strany naznačuje kontrastné nálady medzi mladými ľuďmi. Na základe celkových výsledkov totiž ĽSNS získala 15, 79 %  a Koalícia PS-Spolu 12, 54 %. Ďalším faktorom, ktorý ovplyvnil výsledky simulovaných volieb je aj fakt, že slovenskí študenti majú často slabé znalosti o tom, čo Európska únia robí a ako funguje.

V Nitrianskom kraji sa simulovaných Študentských volieb zúčastnilo 22 škôl, prijatých a spracovaných bolo 9 platných zápisníc. Počet odovzdaných platných hlasov bolo 1353, pri celkovej priemernej účasti 45,48%. Voľby do EP by vyhrala strana ĽSNS s 13,38%, za nimi sa umiestnila strana OĽANO s 10,01%, a na treťom mieste sa umiestnila strana SME RODINA 9,21%. Ďalšie strany, ktoré prekročili päťpercetné kvórum do EP sú: Koalícia PS a SPOLU (8,88%), SaS (8,55%), SMER – sociálna demokracia (6,43%), PRIAMA DEMOKRACIA (6,21%) a Strana zelených Slovenska (5,19%).

Simulované Študentské voľby sa v školskom roku 2018/2019 konali už po štvrtýkrát. Cvičným voľbám do EP predchádzali simulované komunálne voľby a dvojkolové prezidentské voľby. Celkovo sa volieb zúčastnilo 224 stredných škôl. Organizačný tím okrem študentských volieb pripravuje aj tematické workshopy, ktorých úlohou je vzbudiť záujem mladých ľudí o politiku, edukovať študentov o dôležitosti volieb, o kritickom myslení a zároveň ponúka mladým ľuďom priestor na vyjadrenie politického názoru.

 

Monika Hozáková

Naši partneri