Festival MUSICA SACRA 2019 prinesie diela súčasných autorov, priaznivci duchovnej hudby si v Nitre prídu na svoje. Hlavným usporiadateľom festivalu duchovnej hudby je mesto Nitra.
Dňa 16. júna sa začne 29. ročník Medzinárodného festivalu sakrálnej hudby MUSICA SACRA v Piaristickom kostole sv. Ladislava v Nitre, ktorý otvorí svoje brány pre všetkých milovníkov klasickej hudby. Festival sa koná pod záštitou nitrianskeho biskupa J. E. Mons. Viliama Judáka a primátora mesta Nitra, Mareka Hattasa.
Každý štvrtok a v nedeľu do 4. júla zaznejú tóny duchovnej hudby v podaní umelcov zo Slovenska a z Čiech.
Otvárací koncert ponúkne poslucháčom diela Wolfganga Amadea Mozarta, Pietra Mascagniho, Antonia Vivaldiho a Alexandra Albrechta v podaní Štátneho komorného orchestra Žilina, mladého nadaného 11 ročného huslistu Tea Gertlera; Speváckeho zboru Lúčnica s organovým šéfdirigentom ŠKO Žilina, Leošom Svárovským.
Český súbor Gustav Mahler Philharmonic String Quartet uvedie dňa 20. júna na štvrtkovom koncerte diela Josefa Suka, Johanna Sebastiana Bacha, Josepha Haydna a Arvo Pärta.
Komorný orchester ZOE sa 23. júna 2019 predstaví nitrianskemu publiku, spolu so Zvonkohrou Košariská pripravil program modernej duchovnej hudby. „ Zvonkohra Košariská je originálny súbor, jediný svojho druhu na Slovensku, ktorý sa venuje hre na nástroji handbells. V jeho programe zaznie na Slovensku prvýkrát na originálnych nástrojoch interpretované dielo Johna Tavenera: The Last Sleep of Virgin, určené pre zvonkohru a sláčikové kvarteto,“ uviedol hovorca Nitry, Tomáš Holúbek.
Dňa 27. júna 2019 v podaní hudobného zoskupenia Trio Bel Canto z Brna odznejú skladby skladateľov z obdobia baroka a klasicizmu.
V nedeľu 30. júna 2019 komorný barokový súbor MUSICA POETICA, ktorý odohrá svoj koncert na kópiách dobových nástrojov a interpretuje starú hudbu. Súbor v rámci svojho dlhodobého koncertného cyklu Baroko v európskych krajinách, naštudoval hudbu a poéziu 8 európskych národov.
Na záver festivalu, dňa 4. júla 2019 v predvečer sviatku sv. Cyrila a Metoda, odznejú Slovenské žalmy z Bojnej, ktoré sú dielom hudobníka a skľadateľa Ľuba Horňáka zo skupiny Elán a textára Mariána Brezániho. „Textová zložka pozostáva z troch jazykov, ktoré sa striedajú. Zbor pod vedením Adriána Kokoša spieva po latinsky a starosloviensky, sólisti väčšinou spievajú v slovenčine. Vstup na koncerty je voľný,“ uviedol Holúbek.
Eva Škandíková