Všetky práva vyhradené
©2024, TV Zobor

4. apríla 2019, Pridal: tvnitricka_script Životopis a pracovný pohovor boli témou kariérneho workshopu

Ako študenti, absolventi či prácu hľadajúci ste iste uvažovali nad tým, ako správne napísať životopis, motivačný list a urobiť dobrý dojem na pracovnom pohovore. Odpoveď na tieto otázky ste mohli získať na workshope Poradenského a servisného centra Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre.

Na pôde tejto inštitúcie sa konal workshop: Ako napísať CV a čo hovoriť na pohovore. Hlavnými tvárami udalosti boli Ľubomír Dranga z o. z. organizujúceho kariérne workshopy a HR špecialistka slovenskej banky Rozália Krkošová, ktorí študentov UKF usmernili radami a ponúkli im isté know how hľadania práce.

Prvá časť podujatia bola zameraná na informácie, ktoré by mali byť obsiahnuté v životopise žiadateľa. Samozrejmosťou CV sú osobné a kontaktné údaje, ale to, čím môže zaujať personalistu, sú práve záujmy či dosiahnuté skúsenosti. Toto sú totiž prvotné informácie, ktorými vytvára obraz o sebe. Bežnými frázami ako flexibilný, komunikatívny sa – podľa pani Krkošovej – výraznejšie neodlíši od množstva ďalších uchádzačov o danú pozíciu a skúsený personalista na prípadnom pracovnom pohovore ľahko odhalí, či dotyčný žiadateľ o sebe písal pravdivo. Veľké možnosti pri hľadaní práce ponúkajú sociálne siete. Podľa Drangu, najmä Linkedin postupne začína nahrádzať klasické CV. Nás zaujímalo, ako je na tom v súčasnosti rozšírená sieť Facebook. „Častokrát personalisti pozerajú pri kandidátoch aj ich fb stránky. Ak tam majú nevhodné veci, môžu to byť pre kandidáta mínusové body. Facebook ale nie je platforma pre predstavovanie záujmov kandidátov, na to slúži LinkedIn a životopis,“ vyjadril sa pre TV Nitrička Dranga.

Témou druhej časti workshopu boli úskalia prípravy a priebehu pracovného pohovoru. Rozália Krkošová, uviedla, že samotnému pohovoru môže predchádzať telefonát, ktorý funguje ako predselekcia uchádzačov postupujúcich na pohovor. Ďalej bola reč o jednotlivých fázach pohovoru, pričom odpoveď na otázku personalistu „Povedzte niečo o sebe“ netreba zanedbávať. Personalista totiž dáva priestor povedať o sebe to, čo žiadateľ či klient považuje za dôležité. Spíkri ponúkli niekoľko ďalších rád týkajúcich sa prípravy na pohovor a postupne vysvetlili, aké otázky je vhodné klásť personalistovi či budúcemu zamestnávateľovi. Témou workshopu boli aj predchádzajúce pracovné skúsenosti a ako z nich vyťažiť čo najviac, otázka platu, chyby, ktorých sa na pohovore dopúšťame či pracovné benefity, pričom mladých poslucháčov zaujímala najviac možnosť práce z domu, čo vyplýva z ich povinností a životného štýlu.

Monika Hozáková