Vznik a história AC Stavbár
O klube, jej histórii, súčasnosti, úspechoch- sme sa rozprávali s predsedom TJ Stavbár Nitra, Tiborom Danáčom. Tento klub združuje dva oddiely: atletický oddiel AC (Athletic club) Stavbár Nitra, a BC (Boxing club) Nitra. V tomto článku sa povenujeme atletickej sekcii klubu. Tento rok je príznačný aj jubileom nitrianskej atletiky, konkrétne uplynie 100 rokov od jej počiatku v Nitre .
História atletiky v Nitre ma storočnú tradíciu. Asi ako každý šport, v prvej tretine 20.storočia bol robený na amatérskej, resp. poloprofesionálnej báze. Začiatky atletiky na vrcholovejšej úrovni boli späté so študentami Vysokej školy poľnohospodárskej(VŠP, dnes SPU) v Nitre. Postavenie atletického štadióna na Chrenovej v roku 1972 znamenalo presun atletického diania z parku na Sihoti na novú domácu pôdu. V roku 1974, po dobudovaní potrebnej infraštruktúry a sociálnych zariadení, sa začala písať história klubu Stavbár. Atléti zo Slávie VŠP húfne prestupovali do nového klubu, ktorého hlavným sponzorom sa stal podnik- Pozemné stavby Nitra. Názov TJ Stavbár PS sa po revolúcii zmenil na TJ Stavbár, názov atletický oddiel vystriedal atletický klub.
Súčasnosť AC Stavbár
,,Športovať v klube začínajú už deti od 5 rokov, v takzvanej prípravke, kedy sa častokrát venujú aj viacerým disciplínam, pričom už po pár mesiacoch vedia tréneri určiť, či to dieťa na daný šport má talent, alebo nie,“ vraví Tibor Danáč. Prvé preteky prichádzajú pre deti okolo 8.-9.roku. Stavbár disponuje žiackymi, dorasteneckými, juniorskými kategóriami a kategóriou dospelých. V kategórii: Družstvá muži- je už 5 rokov na tróne v celkovom hodnotení Atletickej ligy. Taktiež veľmi kvalitnou je kategória starších žiakov, ktorí sa taktiež v minulej sezóne stali majstrami SR v družstvách. Atletická liga(AL) v dospelých kategóriách pozostáva zo 4 podujatí a záverečného finále. Nachádzajú sa na nej všetky disciplíny- vrátane šprintov, behov na krátkych až dlhých tratiach, končiac skokmi a hodmi. V AL sa najlepšie ukazuje príprava aktérov jednotlivých disciplín, pričom Stavbár tu ukazuje najlepšiu pripravenosť.
Trénerské osadenstvo
Stavbár disponuje kvalitným trénerským osadenstvom jednotlivých kategórii. Spomenúť môžeme trénerky a trénerov behov. Mládeži sa venujú trénerky Zuzana Seková a Silvia Ambrozy. Staršie kategórie stredných a dlhých tratí sú pod patronátom Jána Tótha a šprinty rôznych vekových kategórii zastrešuje Tibor Danáč. Skokanským trénerom je Maroš Salva. Roman Oravec a nestor nitrianskej atletiky, pán Petrovič, sú trénermi hodov a vrhov. Trénerom skoku o žrdi je Jozef Vašina.
Známi odchovanci
AC Stavbár odchoval mnoho vynikajúcich športovcov, nevynímajúc tých, ktorí sa zúčastnili vrcholných podujatí najvyššieho ranku, to sú ME, MS a OH. Spomenúť treba zlatého olympionika z Ria 2016 a majstra sveta, Mateja Tótha. Matej Tóth bol členom klubu do roku 2002, následne prestúpil do Dukly Banská Bystrica, kde pôsobí doteraz. Medzi najúspešnejších odchovancov klubu taktiež zaradíme Marcela Lomnického- kladivára. T.Danáč spomína že ,,športová dráha Lomnického začínala na ľade v pozícii krasokorčuliara a postupnými krokmi zmenil pôsobnosť a dal sa na hod kladivom.“ Postupom času sa vypracoval na jedného z najúspešnejších kladivárov našej republiky. Taktiež Mária Czaková, teraz pôsobiaca v Dukle Banská Bystrica, je odchovankyňou AC Stavbár Nitra. Zaujímavosťou je pôsobenie Jána Volka v klube do konca roka 2016. Ján Volko je jedno z najväčších mien našej dnešnej atletiky, známe z pôsobenia v šprinte na 60 metrov (halová discpilína) a taktiež outdoorových disciplín- šprintov na 100 a 200 metrov. Taktiež je držiteľom viacerých rekordov týchto šprintov na Slovensku. Dodnes pôsobí v klube ako hosťujúci pretekár v AL .
Takisto je AC Stavbár Nitra v priebehu posledných rokov pravidelnou zásobárňou reprezentácie SR či už v mládežníckych alebo dospelých kategóriách. Na halových ME v Prahe v roku 2015 boli 3 členovia AC – Volko, Bubeník, Denis Danáč. O dva roky neskôr v Belehrade dokonca 4 účastníci klubu AC Stavbár – Matúš Bubeník, Lukáš Beer, Matúš Talán a opäť Danáč.
Každoročne sú účastníkmi vrcholných podujatí aj mládežníci vo svojich kategóriách. Napr. v roku 2016 Samuel Kováč a Jakub Benda na prvých ME do 17 rokov. O rok neskôr v roku 2017 sa MS do 17 rokov v Keni/Nairobi zúčastnil Daniel Danáč a obsadil 6. miesto v hode kladivom. V roku 2018 na ME do 17 rokov sa Jaroslav Greguš prebojoval do finále. Na tých istých ME sa zúčastnil aj ďalší pretekár AC Stavbár Nitra v skoku o žrdi – Maroš Ralík.
V ďalších častiach sa povenujeme juniorským talentom AC Stavbár a akciám, na ktorých sa zástupcovia AC Stavbár zúčastnia.
Tomáš Homola